Madárinfluenza tájékoztató
A Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztály Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztály tájékoztatója:
Madárinfluenza interaktív térkép:
https://airterkep.nebih.gov.hu/aaijo/hpai/hpai.htm
Tájékoztatás baromfitartók részére:
https://portal.nebih.gov.hu/-/baromfitartok-figyelem-mit-tehetunk-a-madarinfluenza-ellen-
A madárinfluenzáról röviden:
A madárinfluenza egy vírusos (influenza A) hátterű megbetegedés, melynek 2 virulencia változata van: alacsony és magas patogenitású. Az előbbi enyhén vagy egyáltalán nem okoz tünetet, az utóbbi súlyos klinikai tünetekkel és nagy elhullási aránnyal jár. Az alacsony patogenitású is mutálódhat magas patogenitású vírussá. Az ellenálló-képessége gyenge, de hideg és a nedvesség segíti a túlélését. Fagyponton akár 30 napot, az ember testhőmérsékletén 6 napot él túl. Műanyagon, rozsdamentes acélon 24-48 órát, textileken 8-12 órát. 30 perc alatt 60 ⁰C-on, valamint savas közegben, és különböző fertőtlenítő szerek hatására inaktiválódik a vírus. Olyan lipidoldószerek, mint pl. az Inno Sept hatékony lehet ellene. A fertőzött állatokból a bélsárral és a légúti váladékkal ürül. Lappangási ideje 1-3 naptól 14 napig terjedhet, az alacsony patogenitású vírussal történő fertőződés esetén főként légúti tünetek figyelhetők meg: köhögés, tüsszögés, szem- és orrváladékozás, megduzzadt szinuszok. A magas patogenitású esetén nagyarányú, esetenként drámai mértékű elhullás figyelhető meg az állományban tünetek jelentkezése nélkül, de előfordul fejődéma, a fejképletek elkékülése. A túlélőknél központi idegrendszeri tünetek figyelhetők meg, úgy mint: koordinációs zavarok, bénulás, „csillagvizsgáló” testtartás, a szárnyak lógatása.
A megelőzéssel tehetjük a legtöbbet madaraink védelme érdekében. A zárt tartás a járvány idején, az egyéb állatfajoktól történő elkülönített tartás, külön munkaruha használata és az eszközök tisztán tartása, valamint a személy- és járműforgalom minimalizálása sokat segíthet ebben.
Fontos: az állományában betegséget észlelve vegye fel kapcsolatot állatorvosával.